TabletWise.com
 

Genel Bakış

Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone, Erken doğum riskini azaltın, Geçmişte prematüre bebek teslim olan kadınlar gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endikedir.
Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ürününün kullanımına, yan etkilerine, ürünle ilgili yorumlara, sorulara, etkileşimlere ve önlemlere ilişkin detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir:

kullanımlar

Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone, aşağıdaki hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde & iyileştirilmesinde kullanılır:
Daha fazla bilgi: Kullanımlar

Yan etkiler

Aşağıdakiler, Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ihtiva eden ilaçlardan meydana gelebilecek olası yan etkileri bir listesidir. Bu, geniş kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkilerin görülmesi muhtemeldir, ancak her zaman ortaya çıkmaz. Yan etkilerin bazıları nadiren görülse de çok ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.
Eğer, aşağıda listelenenlerin dışında bir yan etki fark ederseniz, tıbbi yardım için doktorunuza danışın. Ayrıca yan etkileri, yakınınızdaki sağlık bakanlığı yetkilisine bildirebilirsiniz.

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuzu, güncel olarak kullandığınız ilaçlar, reçetesiz kullandığınız ilaçlar (örneğin, vitaminler, bitkisel takviyeler, vs.), alerjiler, geçmişte var olan hastalıklarınız ve güncel sağlık durumunuz (örneğin, hamilelik, yaklaşan bir ameliyat, vs.) hakkında bilgilendiriniz. Bazı sağlık koşulları sizi, ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorunuz tarafından yönlendirildiğiniz adımları atın ya da ürünün üzerinde yazılanları dikkate alın. Dozaj, sizin durumunuza bağlıdır. Durumunuz devam ederse ya da kötüleşirse, doktorunuza haber verin. Danışılacak önemli konular aşağıda listelenmiştir.
 • Eğer depresyon ya da sarılık belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın
 • Eğer depresyon ya da yüksek tansiyon migren, astım, geçmişi varsa
 • Eğer diyabet öncesi diyabeti veya ailesinde diyabet öyküsü varsa doktorunuza bildirin
 • Eğer hamilelik sırasında yüksek tansiyon hastası iseniz, uyan, kalp veya böbrek işlev sorunları
 • hidroksiprogesteronun ile tedavi sıvı tutulumu süre Monitör
 • teslimden sonra ve emzirme sırasında hidroksiprogesteronun devam tedavi ile ilgili doktorunuza danışın

Başak bir ilaç kullanıyorsanız ya da aynı zamanda reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ilacının etkileri değişebilir. Bu durum yan etki riskini arttırabilir ya da ilacın doğru şekilde çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuza, kullandığınız tüm ilaçları, vitaminleri ve bitkisel takviyeleri anlatın, böylece doktorunuz ilaç etkileşimlerini engelleyebilir. Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone, aşağıdaki ilaçlar ya da ürünlerle etkileşim gösterebilir:

Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ilacına karşı aşırı duyarlılık bir kontrendikasyondur. Buna ek olarak, eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone kullanmayın:
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Birden fazla bebek ile hamile
 • Hormon duyarlı kanser
 • Kan pıhtılaşma sorunu
 • Meme kanseri
 • Menopoz
 • Tanı konmamış anormal vajinal kanama

Sıkça Sorulan Sorular

 • Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone, erken doğum riskini azaltın ve geçmişte prematüre bebek teslim olan kadınlar tedavisinde kullanılabilir mi?
  Evet, erken doğum riskini azaltın ve geçmişte prematüre bebek teslim olan kadınlar, Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ilacının en sık bildirilen kullanım nedenlerindendir. Lütfen Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ilacını, önce doktorunuza danışmadan erken doğum riskini azaltın ve geçmişte prematüre bebek teslim olan kadınlar için kullanmayınız. Diğer hastaların Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü boş mide, yemeklerden önce veya yemekten sonra mı kullanmalıyım?
  TabletWise.com sitesinin kullanıcıları, Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ilacının yemekten sonra kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak bu, sizin nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda aydınlatıcı olmayabilir. Diğer hastaların Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ilacının ne zaman tüketileceği hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü kullanırken ağır makineleri sürmek veya kullanmak güvenli midir?
  Eğer, Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone kullanırken uyuşukluk, baş dönmesi, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) ya da baş ağrısı gibi yan etkiler yaşıyorsanız, araba sürmeniz ve/veya iş makinesi kullanmanız güvenli olmayabilir. Eğer kullanılan ilaç sizde uyuşukluk, baş dönmesi meydana getiriyor ya da kan basıncınızı düşürüyorsa, araç kullanmamalısınız. Ayrıca, alkol uyuşukluk gibi yan etkileri yoğunlaştırdığı için, eczacılar hastalara ilaçla birlikte alkol almamalarını tavsiye ederler. Lütfen Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone kullanırken bu etkileri vücudunuzda gözlemleyiniz. Vücudunuza ve sağlık durumunuza özel tavsiyeler için daima doktorunuza danışın.
 • Bu ilaç ya da ürünün, bağımlılık yapıcı ya da alışkanlık oluşturucu özelliği var mıdır?
  Birçok ilaç, bağımlılık yapıcı ya da kötüye kullanıma açık bir şekilde piyasaya sürülmemektedir. Genellikle bakanlıklar, ilaçları, denetime tabi bağımlılık yapıcı olanlar ve olmayanlar şeklinde kategorize eder. Örneğin, Hindistan'da bu sınıflandırma H ve X, ABD'de ise II ve V şeklindedir. Lütfen, ilacın bu tür özel bir sınıflandırmaya ait olup olmadığından emin olmak için kutusunu kontrol edin. Son olarak, bir doktor tavsiyesi olmadan, kendi kendinize tedavi olmaya çalışmayın ve vücudunuzun bağımlılığını arttırmayın.
 • Bu ürünü hemen kullanmayı bırakabilir miyim yoksa yavaş yavaş kullanımdan kurtulmuş muyum?
  Bazı ilaçlar azaltılarak bırakılmalıdır ya da yoksunluk etkisi yaşanmaması için kullanımı birden kesilmemelidir. Vücudunuza, sağlık durumunuza özel tavsiyeler ve kullanabileceğiniz diğer ilaçlar için doktorunuza danışın.

Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone hakkındaki diğer önemli bilgiler

Doz almayı unutmak

Eğer bir doz ilaç almayı unuttuysanız, fark eder etmez kullanın. Eğer sonraki doz zamanınıza çok yakınsa, almayı unuttuğunuz dozu bırakın ve doz takviminize bağlı kalın. Unuttuğunuz dozu tedavi etmek için ekstra doz almayın. Eğer dozlarınızı düzenli olarak unutuyorsanız, bir alarm kurun ya da bir aile bireyinizden size hatırlatmasını isteyin. Lütfen, doz takviminizde değişiklik yapmak ya da yakın zaman da çok sayıda doz unuttuysanız, almayı unuttuğunuz dozları telafi için doktorunuza danışın.

Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone doz aşımı

 • Reçetedeki dozdan fazla kullanmayın. İlacı daha fazla tüketmek semptomlarını iyileştirmez; aksine, zehirlenmeye ya da ciddi yan etkilere neden olabilir. Sizin ya da bir yakınınızın aşırı dozda Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone kullandığından şüpheleniyorsanız, lütfen en yakın hastanenin acil servisinizi ziyaret edin. Doktorlara yardım etmek için, ilaç kutusu, şişesi ya da etiketi gibi gerekli bilgileri beraberinizde götürün.
 • Aynı duruma sahip olduklarını bilseniz ya da benzer durumlar varmış gibi görünse bile, ilaçlarınızı bir başkasına vermeyin. Bu durum aşırı doza sebep olabilir.
 • Daha fazla bilgi için, eczacınıza danışın ya da prospektüsü kontrol edin.

Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone saklanması

 • İlaçları oda sıcaklığında saklayın, sıcaktan ve ışıktan uzak tutun. Prospektüste yazmadıkça ilaçları dondurmayın. İlaçları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Prospektüste böyle yapmanız söylenmedikçe ilaçları tuvalete ya da lavaboya dökmeyin. Bu şekilde atılan ilaçlar doğayı kirletebilir. Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone ilacını nasıl güvenle yok edeceğiniz konusunda lütfen doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Süresi dolmuş Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone

 • Tek bir doz son kullanma tarihi geçmiş Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone kullanmak, muhtemelen istenmeyen bir duruma neden olacaktır. Uygun bir tavsiye için ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aile hekiminize ya da eczacınıza danışın. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, reçetenizdeki durumların tedavisinde verimli olmaz. Güvende kalabilmek için, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanmamak çok önemlidir. Eğer, kalp rahatsızlığı, nöbetler ve yaşamı tehdit eden alerjiler gibi sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren kronik bir hastalığınız varsa, süresi dolmuş ilaçların yerine hemen yenisini alabilmeniz için aile hekiminizle temasta kalmak çok daha önemlidir.

Dozaj Bilgisi

Lütfen doktorunuza ya da eczacınız danışın ya da prospektüsü okuyun.

Bu sayfayı Cite

APA Style Citation

 • Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone in Türkiye - Ürün - TabletWise.com. (n.d.). Retrieved October 31, 2023, from https://www.tabletwise.com/medicine-tr/hydroxyprogesterone

MLA Style Citation

 • "Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone in Türkiye - Ürün - TabletWise.com" Tabletwise.com. N.p., n.d. Web. 31 Oct. 2023.

Chicago Style Citation

 • "Hidroksiprogesteron / Hydroxyprogesterone in Türkiye - Ürün - TabletWise.com" Tabletwise. Accessed October 31, 2023. https://www.tabletwise.com/medicine-tr/hydroxyprogesterone.

Son güncelleme tarihi

Bu sayfa son 9/29/2020 tarihinde güncellenmiştir.
This page provides information for Hydroxyprogesterone Ürün in Turkish.

Sign UpPay

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to TabletWise learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.