Genel Bakış

Minoksidil / Minoxidil, Kalıtsal saç dökülmesi problemleri, Şiddetli hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endikedir.
Minoksidil / Minoxidil ürününün kullanımına, yan etkilerine, ürünle ilgili yorumlara, sorulara, etkileşimlere ve önlemlere ilişkin detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir:

kullanımlar

Minoksidil / Minoxidil, aşağıdaki hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde & iyileştirilmesinde kullanılır:
Daha fazla bilgi: Kullanımlar

Yan etkiler

Aşağıdakiler, Minoksidil / Minoxidil ihtiva eden ilaçlardan meydana gelebilecek olası yan etkileri bir listesidir. Bu, geniş kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkilerin görülmesi muhtemeldir, ancak her zaman ortaya çıkmaz. Yan etkilerin bazıları nadiren görülse de çok ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.
Eğer, aşağıda listelenenlerin dışında bir yan etki fark ederseniz, tıbbi yardım için doktorunuza danışın. Ayrıca yan etkileri, yakınınızdaki sağlık bakanlığı yetkilisine bildirebilirsiniz.

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuzu, güncel olarak kullandığınız ilaçlar, reçetesiz kullandığınız ilaçlar (örneğin, vitaminler, bitkisel takviyeler, vs.), alerjiler, geçmişte var olan hastalıklarınız ve güncel sağlık durumunuz (örneğin, hamilelik, yaklaşan bir ameliyat, vs.) hakkında bilgilendiriniz. Bazı sağlık koşulları sizi, ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorunuz tarafından yönlendirildiğiniz adımları atın ya da ürünün üzerinde yazılanları dikkate alın. Dozaj, sizin durumunuza bağlıdır. Durumunuz devam ederse ya da kötüleşirse, doktorunuza haber verin. Danışılacak önemli konular aşağıda listelenmiştir.

Başak bir ilaç kullanıyorsanız ya da aynı zamanda reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, Minoksidil / Minoxidil ilacının etkileri değişebilir. Bu durum yan etki riskini arttırabilir ya da ilacın doğru şekilde çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuza, kullandığınız tüm ilaçları, vitaminleri ve bitkisel takviyeleri anlatın, böylece doktorunuz ilaç etkileşimlerini engelleyebilir. Minoksidil / Minoxidil, aşağıdaki ilaçlar ya da ürünlerle etkileşim gösterebilir:
 • Clonidine
 • Nadolol
 • Nicorandil
 • Propranolol
 • Tretinoin

Minoksidil / Minoxidil ilacına karşı aşırı duyarlılık bir kontrendikasyondur. Buna ek olarak, eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Minoksidil / Minoxidil kullanmayın:
 • Aort anevrizması Diseksiyon
 • Aşırı duyarlılık
 • Gebelik
 • Koroner arter hastalığı
 • böbrek fonksiyon bozukluğu
 • feokromositoma
 • göğüs anjini
 • pulmoner hipertansiyon

Sıkça Sorulan Sorular

 • Minoksidil / Minoxidil, Kalıtsal saç dökülmesi problemleri ve Şiddetli hipertansiyon tedavisinde kullanılabilir mi?
  Evet, kalıtsal saç dökülmesi problemleri ve şiddetli hipertansiyon, Minoksidil / Minoxidil ilacının en sık bildirilen kullanım nedenlerindendir. Lütfen Minoksidil / Minoxidil ilacını, önce doktorunuza danışmadan kalıtsal saç dökülmesi problemleri ve şiddetli hipertansiyon için kullanmayınız. Diğer hastaların Minoksidil / Minoxidil hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Durumumda bir iyileşme görmeden önce ne kadar süreyle Minoksidil / Minoxidil kullanmam gerekir?
  TabletWise.com sitesinin kullanıcıları, sağlık durumlarında bir iyileşme görmeden önce aynı gün ve 1 hafta süreyle ilacı kullandıklarını belirtmişlerdir. Bu süreler, sizin karşılaşacağınız durumu yansıtıcı ve bu ilacı ne kadar kullanacağınız konusunda bilgi verici olmayabilir. Lütfen Minoksidil / Minoxidil ilacını ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini doktorunuza danışın. Diğer hastaların Minoksidil / Minoxidil ilacının etki süresi hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Ne sıklıkla Minoksidil / Minoxidil kullanmam gerekir?
  TabletWise.com sitesinin kullanıcıları, Minoksidil / Minoxidil ilacının günde iki kere ve 3 günde bir sıklıkla kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. Lütfen Minoksidil / Minoxidil ilacının ne sıklıkla kullanılması gerektiğini doktorunuza sorun. Diğer hastaların Minoksidil / Minoxidil ilacının kullanım sıklığı hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü boş mide, yemeklerden önce veya yemekten sonra mı kullanmalıyım?
  TabletWise.com sitesinin kullanıcıları, Minoksidil / Minoxidil ilacının yemekten sonra kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak bu, sizin nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda aydınlatıcı olmayabilir. Diğer hastaların Minoksidil / Minoxidil ilacının ne zaman tüketileceği hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü kullanırken ağır makineleri sürmek veya kullanmak güvenli midir?
  Eğer, Minoksidil / Minoxidil kullanırken uyuşukluk, baş dönmesi, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) ya da baş ağrısı gibi yan etkiler yaşıyorsanız, araba sürmeniz ve/veya iş makinesi kullanmanız güvenli olmayabilir. Eğer kullanılan ilaç sizde uyuşukluk, baş dönmesi meydana getiriyor ya da kan basıncınızı düşürüyorsa, araç kullanmamalısınız. Ayrıca, alkol uyuşukluk gibi yan etkileri yoğunlaştırdığı için, eczacılar hastalara ilaçla birlikte alkol almamalarını tavsiye ederler. Lütfen Minoksidil / Minoxidil kullanırken bu etkileri vücudunuzda gözlemleyiniz. Vücudunuza ve sağlık durumunuza özel tavsiyeler için daima doktorunuza danışın.
 • Bu ilaç ya da ürünün, bağımlılık yapıcı ya da alışkanlık oluşturucu özelliği var mıdır?
  Birçok ilaç, bağımlılık yapıcı ya da kötüye kullanıma açık bir şekilde piyasaya sürülmemektedir. Genellikle bakanlıklar, ilaçları, denetime tabi bağımlılık yapıcı olanlar ve olmayanlar şeklinde kategorize eder. Örneğin, Hindistan'da bu sınıflandırma H ve X, ABD'de ise II ve V şeklindedir. Lütfen, ilacın bu tür özel bir sınıflandırmaya ait olup olmadığından emin olmak için kutusunu kontrol edin. Son olarak, bir doktor tavsiyesi olmadan, kendi kendinize tedavi olmaya çalışmayın ve vücudunuzun bağımlılığını arttırmayın.
 • Bu ürünü hemen kullanmayı bırakabilir miyim yoksa yavaş yavaş kullanımdan kurtulmuş muyum?
  Bazı ilaçlar azaltılarak bırakılmalıdır ya da yoksunluk etkisi yaşanmaması için kullanımı birden kesilmemelidir. Vücudunuza, sağlık durumunuza özel tavsiyeler ve kullanabileceğiniz diğer ilaçlar için doktorunuza danışın.

Minoksidil / Minoxidil hakkındaki diğer önemli bilgiler

Doz almayı unutmak

Eğer bir doz ilaç almayı unuttuysanız, fark eder etmez kullanın. Eğer sonraki doz zamanınıza çok yakınsa, almayı unuttuğunuz dozu bırakın ve doz takviminize bağlı kalın. Unuttuğunuz dozu tedavi etmek için ekstra doz almayın. Eğer dozlarınızı düzenli olarak unutuyorsanız, bir alarm kurun ya da bir aile bireyinizden size hatırlatmasını isteyin. Lütfen, doz takviminizde değişiklik yapmak ya da yakın zaman da çok sayıda doz unuttuysanız, almayı unuttuğunuz dozları telafi için doktorunuza danışın.

Minoksidil / Minoxidil doz aşımı

 • Reçetedeki dozdan fazla kullanmayın. İlacı daha fazla tüketmek semptomlarını iyileştirmez; aksine, zehirlenmeye ya da ciddi yan etkilere neden olabilir. Sizin ya da bir yakınınızın aşırı dozda Minoksidil / Minoxidil kullandığından şüpheleniyorsanız, lütfen en yakın hastanenin acil servisinizi ziyaret edin. Doktorlara yardım etmek için, ilaç kutusu, şişesi ya da etiketi gibi gerekli bilgileri beraberinizde götürün.
 • Aynı duruma sahip olduklarını bilseniz ya da benzer durumlar varmış gibi görünse bile, ilaçlarınızı bir başkasına vermeyin. Bu durum aşırı doza sebep olabilir.
 • Daha fazla bilgi için, eczacınıza danışın ya da prospektüsü kontrol edin.

Minoksidil / Minoxidil saklanması

 • İlaçları oda sıcaklığında saklayın, sıcaktan ve ışıktan uzak tutun. Prospektüste yazmadıkça ilaçları dondurmayın. İlaçları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Prospektüste böyle yapmanız söylenmedikçe ilaçları tuvalete ya da lavaboya dökmeyin. Bu şekilde atılan ilaçlar doğayı kirletebilir. Minoksidil / Minoxidil ilacını nasıl güvenle yok edeceğiniz konusunda lütfen doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Süresi dolmuş Minoksidil / Minoxidil

 • Tek bir doz son kullanma tarihi geçmiş Minoksidil / Minoxidil kullanmak, muhtemelen istenmeyen bir duruma neden olacaktır. Uygun bir tavsiye için ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aile hekiminize ya da eczacınıza danışın. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, reçetenizdeki durumların tedavisinde verimli olmaz. Güvende kalabilmek için, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanmamak çok önemlidir. Eğer, kalp rahatsızlığı, nöbetler ve yaşamı tehdit eden alerjiler gibi sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren kronik bir hastalığınız varsa, süresi dolmuş ilaçların yerine hemen yenisini alabilmeniz için aile hekiminizle temasta kalmak çok daha önemlidir.

Dozaj Bilgisi

Lütfen doktorunuza ya da eczacınız danışın ya da prospektüsü okuyun.

Bu sayfayı Cite

APA Style Citation

 • Minoksidil / Minoxidil in Türkiye - Ürün - ilaçlar.net. (n.d.). Retrieved October 20, 2023, from https://www.ilaçlar.net/medicine-tr/minoxidil

MLA Style Citation

 • "Minoksidil / Minoxidil in Türkiye - Ürün - ilaçlar.net" Tabletwise.com. N.p., n.d. Web. 20 Oct. 2023.

Chicago Style Citation

 • "Minoksidil / Minoxidil in Türkiye - Ürün - ilaçlar.net" Tabletwise. Accessed October 20, 2023. https://www.ilaçlar.net/medicine-tr/minoxidil.

Son güncelleme tarihi

Bu sayfa son 9/28/2020 tarihinde güncellenmiştir.
This page provides information for Minoxidil Ürün in Turkish.

Sign UpPay

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to TabletWise learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.