Get a month of TabletWise Pro for free! Click here to redeem 
 

Genel Bakış

Parasetamol / Paracetamol in Turkish, Ateş, Febrility, Eklem ağrısı, Grip, Soğuk, Cephalalgia, Dönemler ağrı, Kulak ağrısı, Adet sancısı, Kulak ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endikedir.
Parasetamol / Paracetamol in Turkishürününün kullanımına, yan etkilerine, ürünle ilgili yorumlara, sorulara, etkileşimlere ve önlemlere ilişkin detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir:

kullanımlar

Parasetamol / Paracetamol in Turkish, aşağıdaki hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde & iyileştirilmesinde kullanılır:
Daha fazla bilgi: Kullanımlar

Yan etkiler

Aşağıdakiler, Parasetamol / Paracetamol in Turkish ihtiva eden ilaçlardan meydana gelebilecek olası yan etkileri bir listesidir. Bu, geniş kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkilerin görülmesi muhtemeldir, ancak her zaman ortaya çıkmaz. Yan etkilerin bazıları nadiren görülse de çok ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.
Eğer, aşağıda listelenenlerin dışında bir yan etki fark ederseniz, tıbbi yardım için doktorunuza danışın. Ayrıca yan etkileri, yakınınızdaki sağlık bakanlığı yetkilisine bildirebilirsiniz.

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuzu, güncel olarak kullandığınız ilaçlar, reçetesiz kullandığınız ilaçlar (örneğin, vitaminler, bitkisel takviyeler, vs.), alerjiler, geçmişte var olan hastalıklarınız ve güncel sağlık durumunuz (örneğin, hamilelik, yaklaşan bir ameliyat, vs.) hakkında bilgilendiriniz. Bazı sağlık koşulları sizi, ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorunuz tarafından yönlendirildiğiniz adımları atın ya da ürünün üzerinde yazılanları dikkate alın. Dozaj, sizin durumunuza bağlıdır. Durumunuz devam ederse ya da kötüleşirse, doktorunuza haber verin. Danışılacak önemli konular aşağıda listelenmiştir.

Başak bir ilaç kullanıyorsanız ya da aynı zamanda reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, Parasetamol / Paracetamol in Turkish ilacının etkileri değişebilir. Bu durum yan etki riskini arttırabilir ya da ilacın doğru şekilde çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuza, kullandığınız tüm ilaçları, vitaminleri ve bitkisel takviyeleri anlatın, böylece doktorunuz ilaç etkileşimlerini engelleyebilir. Parasetamol / Paracetamol in Turkish, aşağıdaki ilaçlar ya da ürünlerle etkileşim gösterebilir:
 • Alcohol
 • Interfere with certain laboratory tests
 • Juxtapid mipomersen
 • Ketoconazole
 • Leflunomide
 • Prilocaine
 • Teriflunomide

Parasetamol / Paracetamol in Turkish ilacına karşı aşırı duyarlılık bir kontrendikasyondur. Buna ek olarak, eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Parasetamol / Paracetamol in Turkish kullanmayın:

Sıkça Sorulan Sorular

 • Parasetamol / Paracetamol in Turkish, Ateş ve febrility tedavisinde kullanılabilir mi?
  Evet, ateş ve febrility,Parasetamol / Paracetamol in Turkishilacının en sık bildirilen kullanım nedenlerindendir. LütfenParasetamol / Paracetamol in Turkishilacını, önce doktorunuza danışmadan ateş ve febrility için kullanmayınız. Diğer hastalarınParasetamol / Paracetamol in Turkishhakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Durumumda bir iyileşme görmeden önce ne kadar süreyleParasetamol / Paracetamol in Turkishkullanmam gerekir?
  ilaçlar.net sitesinin kullanıcıları, sağlık durumlarında bir iyileşme görmeden önce within 2 hours ve aynı gün süreyle ilacı kullandıklarını belirtmişlerdir. Bu süreler, sizin karşılaşacağınız durumu yansıtıcı ve bu ilacı ne kadar kullanacağınız konusunda bilgi verici olmayabilir. LütfenParasetamol / Paracetamol in Turkishilacını ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini doktorunuza danışın. Diğer hastalarınParasetamol / Paracetamol in Turkishilacının etki süresi hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Ne sıklıklaParasetamol / Paracetamol in Turkishkullanmam gerekir?
  ilaçlar.net sitesinin kullanıcıları,Parasetamol / Paracetamol in Turkishilacının günde bir kere ve günde üç kere sıklıkla kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. LütfenParasetamol / Paracetamol in Turkishilacının ne sıklıkla kullanılması gerektiğini doktorunuza sorun. Diğer hastalarınParasetamol / Paracetamol in Turkishilacının kullanım sıklığı hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü boş mide, yemeklerden önce veya yemekten sonra mı kullanmalıyım?
  ilaçlar.net sitesinin kullanıcıları,Parasetamol / Paracetamol in Turkishilacının yemekten sonra kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak bu, sizin nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda aydınlatıcı olmayabilir. Diğer hastalarınParasetamol / Paracetamol in Turkishilacının ne zaman tüketileceği hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü kullanırken ağır makineleri sürmek veya kullanmak güvenli midir?
  Eğer,Parasetamol / Paracetamol in Turkishkullanırken uyuşukluk, baş dönmesi, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) ya da baş ağrısı gibi yan etkiler yaşıyorsanız, araba sürmeniz ve/veya iş makinesi kullanmanız güvenli olmayabilir. Eğer kullanılan ilaç sizde uyuşukluk, baş dönmesi meydana getiriyor ya da kan basıncınızı düşürüyorsa, araç kullanmamalısınız. Ayrıca, alkol uyuşukluk gibi yan etkileri yoğunlaştırdığı için, eczacılar hastalara ilaçla birlikte alkol almamalarını tavsiye ederler. LütfenParasetamol / Paracetamol in Turkishkullanırken bu etkileri vücudunuzda gözlemleyiniz. Vücudunuza ve sağlık durumunuza özel tavsiyeler için daima doktorunuza danışın.
 • Bu ilaç ya da ürünün, bağımlılık yapıcı ya da alışkanlık oluşturucu özelliği var mıdır?
  Birçok ilaç, bağımlılık yapıcı ya da kötüye kullanıma açık bir şekilde piyasaya sürülmemektedir. Genellikle bakanlıklar, ilaçları, denetime tabi bağımlılık yapıcı olanlar ve olmayanlar şeklinde kategorize eder. Örneğin, Hindistan'da bu sınıflandırma H ve X, ABD'de ise II ve V şeklindedir. Lütfen, ilacın bu tür özel bir sınıflandırmaya ait olup olmadığından emin olmak için kutusunu kontrol edin. Son olarak, bir doktor tavsiyesi olmadan, kendi kendinize tedavi olmaya çalışmayın ve vücudunuzun bağımlılığını arttırmayın.
 • Bu ürünü hemen kullanmayı bırakabilir miyim yoksa yavaş yavaş kullanımdan kurtulmuş muyum?
  Bazı ilaçlar azaltılarak bırakılmalıdır ya da yoksunluk etkisi yaşanmaması için kullanımı birden kesilmemelidir. Vücudunuza, sağlık durumunuza özel tavsiyeler ve kullanabileceğiniz diğer ilaçlar için doktorunuza danışın.

Parasetamol / Paracetamol in Turkishhakkındaki diğer önemli bilgiler

Doz almayı unutmak

Eğer bir doz ilaç almayı unuttuysanız, fark eder etmez kullanın. Eğer sonraki doz zamanınıza çok yakınsa, almayı unuttuğunuz dozu bırakın ve doz takviminize bağlı kalın. Unuttuğunuz dozu tedavi etmek için ekstra doz almayın. Eğer dozlarınızı düzenli olarak unutuyorsanız, bir alarm kurun ya da bir aile bireyinizden size hatırlatmasını isteyin. Lütfen, doz takviminizde değişiklik yapmak ya da yakın zaman da çok sayıda doz unuttuysanız, almayı unuttuğunuz dozları telafi için doktorunuza danışın.

Parasetamol / Paracetamol in Turkishdoz aşımı

 • Reçetedeki dozdan fazla kullanmayın. İlacı daha fazla tüketmek semptomlarını iyileştirmez; aksine, zehirlenmeye ya da ciddi yan etkilere neden olabilir. Sizin ya da bir yakınınızın aşırı dozda Parasetamol / Paracetamol in Turkish kullandığından şüpheleniyorsanız, lütfen en yakın hastanenin acil servisinizi ziyaret edin. Doktorlara yardım etmek için, ilaç kutusu, şişesi ya da etiketi gibi gerekli bilgileri beraberinizde götürün.
 • Aynı duruma sahip olduklarını bilseniz ya da benzer durumlar varmış gibi görünse bile, ilaçlarınızı bir başkasına vermeyin. Bu durum aşırı doza sebep olabilir.
 • Daha fazla bilgi için, eczacınıza danışın ya da prospektüsü kontrol edin.

Parasetamol / Paracetamol in Turkishsaklanması

 • İlaçları oda sıcaklığında saklayın, sıcaktan ve ışıktan uzak tutun. Prospektüste yazmadıkça ilaçları dondurmayın. İlaçları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Prospektüste böyle yapmanız söylenmedikçe ilaçları tuvalete ya da lavaboya dökmeyin. Bu şekilde atılan ilaçlar doğayı kirletebilir. Parasetamol / Paracetamol in Turkish ilacını nasıl güvenle yok edeceğiniz konusunda lütfen doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Süresi dolmuşParasetamol / Paracetamol in Turkish

 • Tek bir doz son kullanma tarihi geçmiş Parasetamol / Paracetamol in Turkish kullanmak, muhtemelen istenmeyen bir duruma neden olacaktır. Uygun bir tavsiye için ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aile hekiminize ya da eczacınıza danışın. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, reçetenizdeki durumların tedavisinde verimli olmaz. Güvende kalabilmek için, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanmamak çok önemlidir. Eğer, kalp rahatsızlığı, nöbetler ve yaşamı tehdit eden alerjiler gibi sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren kronik bir hastalığınız varsa, süresi dolmuş ilaçların yerine hemen yenisini alabilmeniz için aile hekiminizle temasta kalmak çok daha önemlidir.

Dozaj Bilgisi

Lütfen doktorunuza ya da eczacınız danışın ya da prospektüsü okuyun.

Bu sayfayı Cite

APA Style Citation

 • Parasetamol / Paracetamol in Turkish- Kullanımlar, Yan Etkiler, Yorumlar, Önlemler - ilaçlar.net. (n.d.). Retrieved June 09, 2020, from https://www.ilaçlar.net/medicine-tr/paracetamol

MLA Style Citation

 • "Parasetamol / Paracetamol in Turkish - Kullanımlar, Yan Etkiler, Yorumlar, Önlemler - ilaçlar.net" Tabletwise.com. N.p., n.d. Web. 09 Jun. 2020.

Chicago Style Citation

 • "Parasetamol / Paracetamol in Turkish - Kullanımlar, Yan Etkiler, Yorumlar, Önlemler - ilaçlar.net" Tabletwise. Accessed June 09, 2020. https://www.ilaçlar.net/medicine-tr/paracetamol.

Son güncelleme tarihi

Bu sayfa son 2/20/2019 tarihinde güncellenmiştir.
This page provides information for Parasetamol / Paracetamol in Turkish in Turkish.

Sign Up