Genel Bakış

Rituksimab / Rituximab, Kan damarlarının iltihabı, Romatizmal artrit, Lösemi kanserleri, Romatoid artrit gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endikedir.
Rituksimab / Rituximab ürününün kullanımına, yan etkilerine, ürünle ilgili yorumlara, sorulara, etkileşimlere ve önlemlere ilişkin detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir:

kullanımlar

Rituksimab / Rituximab, aşağıdaki hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde & iyileştirilmesinde kullanılır:
Daha fazla bilgi: Kullanımlar

Yan etkiler

Aşağıdakiler, Rituksimab / Rituximab ihtiva eden ilaçlardan meydana gelebilecek olası yan etkileri bir listesidir. Bu, geniş kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkilerin görülmesi muhtemeldir, ancak her zaman ortaya çıkmaz. Yan etkilerin bazıları nadiren görülse de çok ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.
Eğer, aşağıda listelenenlerin dışında bir yan etki fark ederseniz, tıbbi yardım için doktorunuza danışın. Ayrıca yan etkileri, yakınınızdaki sağlık bakanlığı yetkilisine bildirebilirsiniz.

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuzu, güncel olarak kullandığınız ilaçlar, reçetesiz kullandığınız ilaçlar (örneğin, vitaminler, bitkisel takviyeler, vs.), alerjiler, geçmişte var olan hastalıklarınız ve güncel sağlık durumunuz (örneğin, hamilelik, yaklaşan bir ameliyat, vs.) hakkında bilgilendiriniz. Bazı sağlık koşulları sizi, ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorunuz tarafından yönlendirildiğiniz adımları atın ya da ürünün üzerinde yazılanları dikkate alın. Dozaj, sizin durumunuza bağlıdır. Durumunuz devam ederse ya da kötüleşirse, doktorunuza haber verin. Danışılacak önemli konular aşağıda listelenmiştir.
 • Böyle kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve diğerleri gibi canlı aşı kullanımı uygun değildir
 • Düzenli öncesi ve tedavi sırasında kan testleri İzleme önemlidir
 • Eğer bağışıklık sistemini veya kullanılan bazı artrit ilaçları etkileyen ilaçları almıştı dikkatli olun
 • Eğer deride ağrılı yaralar veya ülser varsa bir doktora başvurun, dudak, ya ağız, kabarcıklar, döküntü, soyma cilt
 • Eğer konuşma veya yürüyüş ile ilgili sorunlar, zihinsel durumdaki herhangi bir değişiklik görülmüyordu görme azalması veya hemen doktorunuza danışın
 • Eğer varsa veya hepatit enfeksiyonu, sistemik lupus eritematozus, kalp sorunları, akciğer hastalığı veya solunum sorunları olsaydı önlem almak
 • Sen 12 saat bu ilacı almadan önce yüksek tansiyon için ilaç alarak durdurmak istenebilir
 • bir kişiyle kaçının temas canlı bir aşı aldı
 • kullanırken doğum kontrol etkili yöntemi kullanın ve sonra rituksimab ile son tedaviden sonra 12 ay
 • morarma veya yaralanmaya neden olabilir faaliyetlerden kaçının

Başak bir ilaç kullanıyorsanız ya da aynı zamanda reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, Rituksimab / Rituximab ilacının etkileri değişebilir. Bu durum yan etki riskini arttırabilir ya da ilacın doğru şekilde çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuza, kullandığınız tüm ilaçları, vitaminleri ve bitkisel takviyeleri anlatın, böylece doktorunuz ilaç etkileşimlerini engelleyebilir. Rituksimab / Rituximab, aşağıdaki ilaçlar ya da ürünlerle etkileşim gösterebilir:
 • Adalimumab
 • Certolizumab
 • Clozapine
 • Deferiprone
 • Etanercept
 • Fingolimod
 • Golimumab
 • Infliximab
 • Leflunomide
 • Natalizumab

Rituksimab / Rituximab ilacına karşı aşırı duyarlılık bir kontrendikasyondur. Buna ek olarak, eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Rituksimab / Rituximab kullanmayın:

Sıkça Sorulan Sorular

 • Rituksimab / Rituximab, kan damarlarının iltihabı ve romatizmal artrit tedavisinde kullanılabilir mi?
  Evet, kan damarlarının iltihabı ve romatizmal artrit, Rituksimab / Rituximab ilacının en sık bildirilen kullanım nedenlerindendir. Lütfen Rituksimab / Rituximab ilacını, önce doktorunuza danışmadan kan damarlarının iltihabı ve romatizmal artrit için kullanmayınız. Diğer hastaların Rituksimab / Rituximab hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü kullanırken ağır makineleri sürmek veya kullanmak güvenli midir?
  Eğer, Rituksimab / Rituximab kullanırken uyuşukluk, baş dönmesi, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) ya da baş ağrısı gibi yan etkiler yaşıyorsanız, araba sürmeniz ve/veya iş makinesi kullanmanız güvenli olmayabilir. Eğer kullanılan ilaç sizde uyuşukluk, baş dönmesi meydana getiriyor ya da kan basıncınızı düşürüyorsa, araç kullanmamalısınız. Ayrıca, alkol uyuşukluk gibi yan etkileri yoğunlaştırdığı için, eczacılar hastalara ilaçla birlikte alkol almamalarını tavsiye ederler. Lütfen Rituksimab / Rituximab kullanırken bu etkileri vücudunuzda gözlemleyiniz. Vücudunuza ve sağlık durumunuza özel tavsiyeler için daima doktorunuza danışın.
 • Bu ilaç ya da ürünün, bağımlılık yapıcı ya da alışkanlık oluşturucu özelliği var mıdır?
  Birçok ilaç, bağımlılık yapıcı ya da kötüye kullanıma açık bir şekilde piyasaya sürülmemektedir. Genellikle bakanlıklar, ilaçları, denetime tabi bağımlılık yapıcı olanlar ve olmayanlar şeklinde kategorize eder. Örneğin, Hindistan'da bu sınıflandırma H ve X, ABD'de ise II ve V şeklindedir. Lütfen, ilacın bu tür özel bir sınıflandırmaya ait olup olmadığından emin olmak için kutusunu kontrol edin. Son olarak, bir doktor tavsiyesi olmadan, kendi kendinize tedavi olmaya çalışmayın ve vücudunuzun bağımlılığını arttırmayın.
 • Bu ürünü hemen kullanmayı bırakabilir miyim yoksa yavaş yavaş kullanımdan kurtulmuş muyum?
  Bazı ilaçlar azaltılarak bırakılmalıdır ya da yoksunluk etkisi yaşanmaması için kullanımı birden kesilmemelidir. Vücudunuza, sağlık durumunuza özel tavsiyeler ve kullanabileceğiniz diğer ilaçlar için doktorunuza danışın.

Rituksimab / Rituximab hakkındaki diğer önemli bilgiler

Doz almayı unutmak

Eğer bir doz ilaç almayı unuttuysanız, fark eder etmez kullanın. Eğer sonraki doz zamanınıza çok yakınsa, almayı unuttuğunuz dozu bırakın ve doz takviminize bağlı kalın. Unuttuğunuz dozu tedavi etmek için ekstra doz almayın. Eğer dozlarınızı düzenli olarak unutuyorsanız, bir alarm kurun ya da bir aile bireyinizden size hatırlatmasını isteyin. Lütfen, doz takviminizde değişiklik yapmak ya da yakın zaman da çok sayıda doz unuttuysanız, almayı unuttuğunuz dozları telafi için doktorunuza danışın.

Rituksimab / Rituximab doz aşımı

 • Reçetedeki dozdan fazla kullanmayın. İlacı daha fazla tüketmek semptomlarını iyileştirmez; aksine, zehirlenmeye ya da ciddi yan etkilere neden olabilir. Sizin ya da bir yakınınızın aşırı dozda Rituksimab / Rituximab kullandığından şüpheleniyorsanız, lütfen en yakın hastanenin acil servisinizi ziyaret edin. Doktorlara yardım etmek için, ilaç kutusu, şişesi ya da etiketi gibi gerekli bilgileri beraberinizde götürün.
 • Aynı duruma sahip olduklarını bilseniz ya da benzer durumlar varmış gibi görünse bile, ilaçlarınızı bir başkasına vermeyin. Bu durum aşırı doza sebep olabilir.
 • Daha fazla bilgi için, eczacınıza danışın ya da prospektüsü kontrol edin.

Rituksimab / Rituximab saklanması

 • İlaçları oda sıcaklığında saklayın, sıcaktan ve ışıktan uzak tutun. Prospektüste yazmadıkça ilaçları dondurmayın. İlaçları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Prospektüste böyle yapmanız söylenmedikçe ilaçları tuvalete ya da lavaboya dökmeyin. Bu şekilde atılan ilaçlar doğayı kirletebilir. Rituksimab / Rituximab ilacını nasıl güvenle yok edeceğiniz konusunda lütfen doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Süresi dolmuş Rituksimab / Rituximab

 • Tek bir doz son kullanma tarihi geçmiş Rituksimab / Rituximab kullanmak, muhtemelen istenmeyen bir duruma neden olacaktır. Uygun bir tavsiye için ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aile hekiminize ya da eczacınıza danışın. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, reçetenizdeki durumların tedavisinde verimli olmaz. Güvende kalabilmek için, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanmamak çok önemlidir. Eğer, kalp rahatsızlığı, nöbetler ve yaşamı tehdit eden alerjiler gibi sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren kronik bir hastalığınız varsa, süresi dolmuş ilaçların yerine hemen yenisini alabilmeniz için aile hekiminizle temasta kalmak çok daha önemlidir.

Dozaj Bilgisi

Lütfen doktorunuza ya da eczacınız danışın ya da prospektüsü okuyun.

Bu sayfayı Cite

APA Style Citation

 • Rituksimab / Rituximab in Türkiye - Ürün - ilaçlar.net. (n.d.). Retrieved October 21, 2023, from https://www.ilaçlar.net/medicine-tr/rituximab

MLA Style Citation

 • "Rituksimab / Rituximab in Türkiye - Ürün - ilaçlar.net" Tabletwise.com. N.p., n.d. Web. 21 Oct. 2023.

Chicago Style Citation

 • "Rituksimab / Rituximab in Türkiye - Ürün - ilaçlar.net" Tabletwise. Accessed October 21, 2023. https://www.ilaçlar.net/medicine-tr/rituximab.

Son güncelleme tarihi

Bu sayfa son 9/28/2020 tarihinde güncellenmiştir.
This page provides information for Rituximab Ürün in Turkish.

Sign UpPay

Share with friends, get 20% off
Invite your friends to TabletWise learning marketplace. For each purchase they make, you get 20% off (upto $10) on your next purchase.